Kodex

Jako jediní striktně filtrujeme pouze čisté produkty bez chemie a kompromisů. Nejsme jen přírodní — jsme non toxic.

Non Toxic Life představuje transparentní místo, kde pro Vás nabízíme pouze výběrovou přírodní kosmetiku a drogerii ze skutečných surovin a především bez chemie.

Jak tedy probíhá celý proces našeho striktního výběru?

Při výběru nám nestačí, že je produkt přírodní, dokonce ani to, že má certifikát, protože i takové výrobky bohužel mohou obsahovat spoustu nežádoucí a zbytečné chemie. My jdeme při výběru ještě dál. Nejsme totiž jen další obchod s přírodní kosmetikou. Jsme non toxic. Složení čteme za Vás a za svým výběrem si stojíme, takže vybírat u nás můžete opravdu s jistotou.
Jak tedy probíhá celý proces našeho striktního výběru?
Čteme složení položku po položce. Ke každé přistupujeme pohledem velmi náročného spotřebitele. Naším pomyslným sítem neprojde žádná byť jen trochu znepokojivá složka a před žádnou nepřivíráme oči. Nespokojíme se ani s kompromisem, proto veškeré produkty, které u nás najdete, můžete vybírat ze 100% jistotou a non toxic zárukou. Ke kontroverzním a novým látkám pak přistupujeme principem předběžné opatrnosti a takové do sortimentu též nezařazujeme.

Na co se tedy u produktu zaměřit, když chcete vědět, co přesně v něm najdete? Pouze a jedině na INCI. Na nic jiného.

Někteří prodejci zvláště na své internetové stránky k produktům zveřejňují jen popis produktu, kde vychválí veškeré benefity výrobku, ale složení raději vůbec nezmíní či Vás odkážou na krabičku či obal výrobku, který však v případě nákupu přes internet samozřejmě nemáte k dispozici. Jiní se snaží exaktní složení obejít tzv. “key ingredients” česky klíčovými ingrediencemi. Zde se však nejedná o kompletní seznam surovin, nýbrž o vyselektovaný soubor látek z produktu, které chce značka vyzdvihnout, protože dobře zní a zákazník na ně slyší. Do tohoto výčtu se však nevypisují ony potenciálně škodlivé látky, konzervační systémy a jiné neoblíbené ingredience a to ani v případě, že jich produkt obsahuje více než těch “klíčových”.

Co je to INCI?

Jedná se o zkratku International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, neboli mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. Tento výčet složení, který byste dnes měli najít na všech kosmetických produktech, zaručuje konzistentní uvádění jednotlivých látek výrobku, dle norem a platné metodiky. Názvy se uvádějí vždy v angličtině, latině či kombinaci obou těchto jazyků napříč zeměmi, bez ohledu na to odkud kosmetický produkt pochází. Řazeny jsou pak dle množství dané ingredience ve výrobku, avšak pod 1% se mohou řadit v libovolném pořadí.
Jak zmiňuji v článku Přírodní vs Non toxic, náš výběr nespočívá v požadavku na konkrétní složky, ale naopak v jejich absenci.

Co u nás zaručeně nenajdete

• syntetické parfemace a aromata a ani jejich směsi s deriváty éterických olejů
• příchutě a zvýrazňovače chutě a vůně (například v zubních pastách)
umělá barviva ani některé druhy micy
umělá sladidla (často obsažená v zubních pastách, jaký paradox!)
• produkty ústní hygieny obsahující fluor
• produkty ústní hygieny s obsahem jílů a jiných složek se zvýšeným abrazivním efektem
• produkty založené na nanotechnologiích
plastové mikročástice (častá složka zubních past a peelingů)
škodlivé a kontroverzní deriváty přírodních látek, které mají potenciál kontaminace či nesou jiná rizika
• ryze syntetické konzervační látky založené na běžných konzervačních systémech
• konzervační systémy skládající se z kontroverzních přírodních složek či jejich derivátů
ropné deriváty
parabeny
• opalovací přípravky s chemickými filtry
karcinogenní látky
hormonální disruptory (látky ovlivňující náš hormonální systém)

Ověřujeme si původ surovin a způsob jejich zpracování

Kvalita vstupních ingrediencí hraje významnou roli a ovlivňuje účinnost produktu. Musíme si uvědomit, že se jedná o přírodní materiál a je velký rozdíl, zda rostlina, ze které produkt vyrobíte, vyrostla v divoké přírodě či byla vypěstována v bio kvalitě a biodynamickém hospodářství, tedy byla sbírána v době její největší síly a ve správnou denní dobu (některé rostliny se například doporučuje sbírat za ranní rosy, jiné při západu slunce). Též je velmi důležité, aby se rostliny a zvlášť ty vzácné, sbíraly v rozumném a udržitelném množství. Sami jistě cítíte, že pokud vedle takovéto rostliny dáte na druhou misku vah rostlinný materiál „vyráběný“ někde za uměle vytvořených podmínek, který žije jen z hnojiv a bude ošetřen pesticidy, bude mít mnohem menší potenciál. Bohužel tuto informaci na produktu nikde nevyčtete. Stejně jako u jídla neuvaříte dle stejného receptu při odlišné kvalitě surovin stejné jídlo, ani v kosmetice to takto nefunguje. Dalším důležitým parametrem je zpracování a výroba finálního produktu. Velký rozdíl bude například v raw kosmetice a té, která při výrobě přesáhne teplotu 42 stupňů Celsia. Zároveň bude hrát roli způsob výroby, extrakce, ale i stav a stáří rostlinného materiálu před tím, než jej někdo zpracoval. To vše jsou parametry, které je třeba zohlednit a na tohle všechno my dáváme při výběru pozor. Díky tomu Vám nabízíme jen opravdovou kvalitu, protože i když vezmete do ruky dva produkty se stejným INCI složením, nemusí to být ve skutečnosti ani zdaleka dva stejné produkty se stejnými benefity pro Vás.

Řešíme kompozici a synergii ingrediencí.

Synergie a správně zvolené ingredience jsou klíčem k úspěchu. Každá přírodní složka má své účinky a benefity, pro které se do kosmetiky dává. Směs těchto ingrediencí by měla být vhodně zvolena vzhledem k zamýšlenému použití, ale i cílové skupině (například děti vs. dospělí). Zároveň je na místě sladit jednotlivé složky produktu dohromady tak, aby vzájemně jedna druhou doplňovaly a podpořily se v účinku. A to je právě ona důležitá synergie. Zjednodušené řečeno, složení produktu musí dávat smysl a mělo by ctít určité principy a kompozici. Díky tomu pak můžeme dosáhnout lepších výsledků a vyšší účinnosti, což je samozřejmě žádoucí. Naopak špatně zvolenými ingrediencemi, které se nedoplňují, ale naopak jsou v kolizi, vyrušují se a jdou účinky proti sobě, můžeme pleti uškodit, protože ji dostáváme do situace, kdy neví, co po ní vlastně chceme. Taková pleť se pak může projevit zhoršením stavu či jinou nežádoucí reakcí, proto je naprosto klíčové, jak je produkt sestaven a zdali ctí účel.

Testujeme na vlastní kůži

Nepostradatelnou součástí celého procesu výběru je i testování produktů, jeho účinnosti, benefitů a dalších vlastností jako je vůně, textura či konzistence. Tento aspekt, ač se může zdát velmi subjektivní a ne tak důležitý, osobně vnímám jako velký přínos především v případě poradenství a individuálních konzultací, které s Vámi dělám. Často s Vámi řeším různé potíže a problémy s pokožkou, ekzémy, ale třeba i požadavky, které na kosmetický produkt máte. Je pak velmi přínosné mít produkty zmapované i na základě osobní zkušenosti a testování, vědět, co jaký produkt na pleti dělá, jak se chová, jak dobře se vstřebává, jaký má efekt a za jak dlouho vidíte výsledky. Protože jedině tak je možné Vám poradit to nejlepší a nejúčinnější právě pro Vás. Při osobním testování zároveň řeším a zkouším vhodné a účinné kombinace, například synergii hydrolátů s olejovou péčí, kdy ač vycházím ze svých znalostí ingrediencí, čas od času některé kombinace velmi mile překvapí nejen mě, ale i následně Vás při používání. A právě synergie ingrediencí je často při nastavování kosmetické péče zásadní.
Pokud Vám to dává smysl, přidejte se s k nám na naší non toxic cestě.
Složení čteme za Vás.

Chcete vědět více o non toxic? Inspirací vám může být náš blog.