Spousta lidí žije stále v přesvědčení, že chemická kosmetika a drogerie lépe a efektivně funguje, a to jak v případě krému proti vráskám tak i třeba prášku na praní. Stejná skupina lidí též většinou tvrdí, že “bez chemie to nejde" a že chemické produkty, které se dnes na trhu prodávají, jsou složením v pořádku.
Přiznám se, že po mnoha zkušenostech už nemám pocit, že musím tyto zaryté odpůrce přírodní kosmetiky či třeba zdravějšího stravování nějak přesvědčovat. Věřím, že každý má zodpovědnost sám za sebe a já si jen přeji, aby každý měl možnost využít svého práva se vědomě a informovaně rozhodovat o tom, čím bude v životě obklopován.
Bohužel, ač by se to mohlo zdát jako samozřejmost, spousta z nás tohoto svého práva nevyužívá a věří, že vše co jim je předkládáno v drogeriích, supermarketech a lékárnách je v pořádku a není potřeba to řešit. Tito lidé často argumentují tím, že: „Kdyby to bylo škodlivé, tak to nemůžou prodávat“.
Opak je však pravdou. Níže Vám nabízím pár bodů, které mě osobně přijdou jako stěžejní. A znovu opakuji, že mé poslání není přesvědčit Vás, že máte začít nakupovat non toxic produkty, ale otevřít lidem oči, aby si uvědomili, že zodpovědnost za své zdraví mají pouze oni sami a nelze ji přenášet na firmy, které mají na prvním místě své zisky, nikoli zdraví svých spotřebitelů.
Nechci utrácet své peníze za směs laciných ingrediencí a plnidel s minimem účinných látek.
Stejně jako toužíte po kvalitní stravě namísto prázdných kalorií, chcete za své peníze i opravdové ingredience ve Vaší kosmetice a drogerii? Non toxic přístup je na tom založený. Veškeré benefity vychází právě z přírody nikoliv uměle vytvořených substancí.
Ne náhodou je jako jedna z nejčastějších ingrediencí v běžné chemické kosmetice na prvním místě ve složení (a tedy i v nejvyšším poměru v rámci ostatních látek) obyčejná voda. Dále tam najdete spoustu vyplňujících látek, které z obyčejné vody udělají hustější konzistenci krému s jeho typickou barvou a texturou a konzervační systém. Většinou až na konci celého výčtu ingrediencí najdete nějaké hodnotnější látky, na kterých je však (jak si sami můžete často všimnout) založena reklama a propagace samotného kosmetického produktu.
K tomuto tématu vždy uvádím příklad. Chcete si koupit produkt s arganovým olejem, protože jste někde zaslechli, že je skvělý na vrásky a zralou pleť. Půjdete do drogerie a tam najdete krém s arganovým olejem. Pokud otočíte flakon a budete zkoumat složení, arganový olej, kvůli jeho vyšší ceně, bude obsažen třeba je do 5% celkového objemu krému. V takovém případě vždy doporučuji dát si na misku vah tento chemický krém s pár procenty arganu a čistý bio arganový olej lisovaný za studena s vysokým podílem zachovaných benefitních látek. Co myslíte, že bude na Vaše vrásky asi účinnější?
Nechci pleť vystavovat škodlivým chemikáliím, hormonálním disruptorům a karcinogenním látkám.
Kůže je největším orgánem lidského těla a dosahuje u dospělého člověka plochy 1,6 až 1,8 m². Skrz pokožku pak vstřebáváme v závislosti na typu chemických látek a stavu pokožky až 60 % látek, které na ní naneseme. Některé látky, jako například nanočástice, pak mají potenciál vstřebatelnosti až do mozku! Proč ale výrobce používá syntetické látky v kosmetických produktech a nedá tam nějaké kvalitní a přírodní? Máte to stejné jako u jídla. Hlavním důvodem je cena. Tyto ingredience jsou oproti kvalitním hodnotným ingrediencím mnohem levnější a korporátním značkám jde samozřejmě hlavně o zisk. Též je zde fakt, že kosmetický průmysl jde ruku v ruce s chemickým a farmaceutickým průmyslem a navzájem se podporuje. Dalším důvodem je pak kýžený rychlý efekt a účinek. Je celkem běžné, že například v pleťové péči dnes najdete lehké kortikoidy, které mají na pleť okamžitý efekt a zákazník se tak dočká “wow efektu” či látky, které na oko vyhlazují pokožku a Vy si náhle myslíte, jak Vás produkt rychle zbavil vrásek. Vše pak pojí fakt, že chemická kosmetika v dlouhodobém měřítku pleť zbavuje jejích přirozených funkcí a objektivně ji spíše škodí, pleť nepracuje a rychleji stárne, je zde tedy velká pravděpodobnost a kalkul z řad firem, že se jako zákazník do drogerie opět vrátíte a budete opět shánět produkt na vrásky nebo ekzém a výrobce samozřejmě bude mít nějaký další “novější a ještě lepší”, který Vám nabídne.
Princip předběžné opatrnosti.
Na trh chemických ingrediencí se každým dnem hrne velké množství nových látek. Zároveň není žádnou výjimkou, že se některé látky stahují z prodeje kvůli následným nežádoucím účinkům, které se během testování na lidech prokázali. Stejně tak není nic výjimečného tyto látky ještě několik let po jejich zakázání nacházet v kosmetických produktech na regálech drogerií a lékáren. Jak je to možné, ptáte se? Představte si situaci, kdy velká společnost nakoupí onu chemickou ingredienci ve velkém, vystaví na ni receptury řady svých kosmetických produktů, které nechá schválit, nakoupí obaly, etikety, kde je ona látka zmíněná, upraví výrobní procesy na linkách a ve velkém vyrábí. Následně se zjistí, že látka na trh vůbec neměla být vpuštěna. Co myslíte, že firma udělá? Zahodí výrobní proces a zlikviduje všechny zásoby? Tak to určitě ne. Zrovna nedávno jsem v drogerii narazila na opalovací krém velmi známe značky, který obsahoval škodlivou látku zakázanou již před několika lety! Opět se nabízí otázka, jak je to možné? A bohužel opět jsou odpovědí peníze. Lobby v chemickém průmyslu funguje stejně jako v jiných odvětvích, tlak na krátký čas testování nových látek a urychlení uvedení do prodeje je velký. Kontrolní orgány, které by kontrolovaly používání zakázaných látek fungují sporadicky. Obecně se ví, že korporátní velké firmy mají na trhu jiná pravidla než malí výrobci a že se zde trochu přivírají oči. Pokud tedy ctíme princip předběžné opatrnosti, vyhýbáme se zbytečnému a vyhnutelnému riziku, tedy i potenciálně nebezpečné chemii v kosmetice.
Odmítám ze sebe dělat mumii.
Zde si dovolím trochu morbidní příklad. Ví se, že dnešní člověk se po smrti rozkládá déle než naši předci. Čímpak to asi bude? Na denní bázi se totiž nevědomky doslova a do písmene konzervujeme. Ať už díky průmyslově zpracovaným a konzervovaným potravinám, které konzumujeme, tak i právě díky kosmetice, která je též pod neustálým konzervačním systémem. Pleťový krém na bázi vody Vám dnes v koupelně vydrží otevřený několik měsíců. Zkuste si nalít jen obyčejnou sklenici vody bez jakýchkoli přísad, jak dlouho Vám asi tak vydrží? Mnoho lidí si dnes myslí, že konzervanty jsou nutné zlo a v produktech jsou zkrátka pro jistotu, tedy proto, kdybych NÁHODOU do krému sáhla, tak aby se tam NÁHODOU neobjevila plíseň nebo se NÁHODOU nezkazil. Ve skutečnosti konzervační systém produktů není nastaven v dávce “kdyby náhodou”, je v produktu v takové míře, aby prošel laboratorním zátěžovým testem, kdy se do něj všechny potenciální mikroorganismy a plísně uměle nasadí a on je musí zlikvidovat. Jedině tak je konzervační systém nastaven dostatečně silně a může se produkt vpustit na trh.
Koktejlový efekt.
U každé chemické látky, kterou máte obsaženou v kosmetickém produktu existuje maximální povolené množství, kterému se my jako lidé můžeme vystavit. Na dodržování tohoto limitu se můžeme i v běžné chemické kosmetice víceméně spolehnout. Víme tedy, že pokud použijeme jeden kosmetický produkt měl by být dodržen jakýsi limit, který udává, že v této míře by pro nás každá jedna obsažená látka neměla být nebezpečná. Samo o sobě to z ní velmi dobře, řeknete si. Háčků je však více, ten nejzásadnější je v tom, že v kosmetickém průmyslu jsou určité ingredience velmi oblíbené a často je tak najdete v každém druhém výrobku. Při představě, že průměrná žena dle posledních studií použije v průměru 12 kosmetických produktů za den, muž pak celkem 6 produktů, je jasné, že tyto limity nastavené pro jeden jediný produkt můžeme snadno přesáhnout už ráno, protože zubní pasta, ústní voda, sprchový gel, deodorant, parfém, pleťový krém, make up… A to Vás nenapadlo se ještě třeba oholit a vlasy jste si umyli už včera. Druhým zásadním problémem je to, že limit je udáván na každou jednu ingredienci zvlášť bez ohledu na to, s čím ji smícháte a jak moc se budou tyto látky navzájem ovlivňovat. K chemickému koktejlu, který je v daném produktu či dokonce napříč více produkty, které v ten samý den použijete, Vám vědci, chemici, ani výrobci kosmetiky nic neřeknou a už vůbec za něj nejsou zodpovědní. Zodpovědní jste Vy.
Šetřím přírodu, nakupuji smysluplně a zodpovědně.
Používáte-li non toxic přípravky, automaticky šetříte životní prostředí. Žádný z produktů neobsahuje nic závadného pro Vás a tím pádem ani pro přírodu, kterou nadbytečně produkovanou chemií silně zatěžujeme. Vše je 100% rozložitelné (a to i včetně drogerie a úklidových prostředků) a v recyklovatelných obalech. Nákupem zároveň podporujete značky se stejnými hodnotami a nezajišťujete zisk velkým korporátům, které svou produkcí dále podporují chemický průmysl a devastaci přírody. Takové nakupování mě osobně dává velký smysl, protože ovlivňuji tok svých peněz a mohu jimi podpořit značky a lidi, kteří ctí stejné hodnoty.
Ctím přirozené principy fungování svého těla a nesnažím se je obejít.
Principy, na kterých je založena non toxic péče jsou pro lidské tělo naprosto přirozené. Účinky vychází ze síly přírodních látek, rostlin a bylin. Jejich fungování je ověřené řadou let už našimi předky. Produkty z opravdu skutečných ingrediencí podporují přirozené fungování naší pokožky či vlasů a naše tělo ví, jak s těmito látkami nakládat. Jako příklad mohu uvést situaci, kdy na pokožku dáte vydestilovanou vodu z okvětních plátků růže a jojobový olej, který po chemické stránce je podobný našemu kožnímu mazu oproti krému s obsahem desítek chemických látek, které Vaše tělo nezná, ale je nuceno se s nimi po nanesení nějak vypořádat, vstřebat a posléze i z organismu tyto chemikálie vyloučit. Tento způsob péče o sebe samé je velmi důležitý zejména u jedinců s citlivou pokožkou, ekzematiky či malé dětí nebo těhotné ženy.