Co je to Oil Cleansing Method?
Oil Cleansing Method (OCM), neboli olejové čištění pleti, je metoda hloubkového pročištění pleti pomocí rostlinných olejů. Zní to možná paradoxně, ale olej skvěle rozpouští nečistoty a je tedy účinným pleťovým "čističem". Kromě čistící funkce pleti zajistíte v jednom kroku také výživu a učíte ji správné regulaci kožního mazu.
Jak to funguje
Hydrolipidový film neboli kožní maz si po chemické stránce můžeme zjednodušeně představit jako olej, který pokožka vytváří pro svou ochranu před vnějšími podmínkami a zároveň jako bariéru před ztrátou vody (dehydratací).
Lze zde tedy uplatnit pravidlo "podobné se rozpouští v podobném" (latinsky Similia similibus dissolvuntur), přeneseně olej se rozpouští v oleji. Na tomto jednoduchém principu je tak založen i tento způsob čištění pleti.
Proto lze zanesené sebum (kožní maz) skvěle čistit právě rostlinnými oleji. Ty na pleti rozpouští nejen přebytečný maz, ale i pot a další nečistoty, které se během dne na pokožce nahromadí. Skvěle odstraňuje též non toxic minerální opalovací krémy či voděodolný make-up.
Proč vyzkoušet olejové čištění?
Tím, že je olej pro pleť látkou naprosto přirozenou, je na ní i po důkladném čištění metodou OCM zachována rovnováha hydrolipidového filmu. Celý proces je tak díky tomu velmi šetrný i k Vašemu přirozenému mikrobiomu, který se zde nachází. Tímto čištěním tak neohrozíte imunitu Vaší pokožky a navíc ji zachováváte v přirozeném pH, které je nezbytné pro správné fungování zdravé pleti. I přes čistící efekt oleje respektují kožní film a zanechávájí pleť hydratovanou, vyživenou a zářící.
Největší výhodou je, že masáží olejem se odstraňují nejen nečistoty usazené na povrchu pleti, ale vyplavují se i ty hlouběji usazené v pórech. Provádíme tak hloubkové a důkladné čištění pleti, avšak velmi šetrným způsobem.
Fungování konvenčních přípravků na čištění
Většina klasických čisticích prostředků na pleť, které dnes na trhu najdeme jako jsou čistící a micelární vody, gely, čistící pěny či mléka obsahují sulfáty a jiné agresivní látky. Jedná se o rozpouštědla, která razantním způsobem z pokožky odstraňují kromě nečistot také veškerý ochranný hydrolipidový film včetně mikrombiomu.
Výsledkem je nechráněná obnažená matná pleť. Každodenní používání těchto produktů vede k narušení správné regulace tvorby kožního mazu, rozhození pH pokožky a poškození imunity pleti.
Dlouhodobé následky takového čištění jsou pak logicky odvoditelné. Pokud je maz v nerovnováze, pokožka se přemašťuje či naopak v případě chybějící lipidové bariéry je pleť suchá. Ztrátou mikrobiomu (tedy imunity) je pokožka náchylná na zánětlivé procesy, akné, vyrážky a ekzémy. Rozhození pH poznáte pnutím pleti po použité čistící kosmetiky. V dlouhodobém měřítku pak takové čištění způsobuje dehydrataci a předčasné stárnutí pleti.
Benefity olejového čištění
— Hloubkové čištění pleti: Oleje pronikají do pórů a rozpouštějí nečistoty, které by klasické čistící prostředky nemusí odstranit.
— Hydratace pleti: Přirozený olej v pleti doplňuje chybějící lipidy a udržuje tak optimální hydrataci.
— Vyživení pleti: Oleje obsahují vitamíny a antioxidanty, které pleť vyživují a regenerují.
— Zjemnění pleti: Pravidelné používání OCM zjemňuje pokožku a vyhlazuje její strukturu.
— Redukce nedokonalostí: OCM pomáhá redukovat výskyt černých teček a zánětů.
— Šetrnější čištění: Oleje na čištění pleti rozpouštějí mastnotu, nečistoty a make-up mnohem efektivněji než běžné pěny nebo gely a přesto jemnějším způsobem.
— Regulace kožního mazu: Pravidelné olejové čištění reguluje přirozenou produkci kožního mazu, což je prospěšné pro mastnou pleť i suchou pleť.
— Rozjasnění: Oleje sjednocují tón pleti a zajišťují tzv. glow efekt.
— Odstranění odumřelých buněk: Jemná masáž při čištění pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšuje celkový vzhled pleti a vstřebatelnost následných produktů péče.
— Vhodné pro všechny typy pleti: I mastná pleť může mít prospěch z olejového čištění, protože se tím nezvyšuje produkce kožního mazu. U suché pleti dochází k nastolení správné regulace a schopnosti zadržet hydrataci v pokožce.
— Přírodní a šetrné: Oleje jsou přírodní látky, které nedráždí pokožku a neobsahují agresivní složky.
— Vhodné i pro ekzematiky a atopiky: Jedná se o nejšernější péči i o nejcitlivější pokožku a přispívá k obnově mikrobiomu a imunity pleti.
— Dlouhodobé výsledky: Pravidelné olejové čištění pleti vede ke zlepšení textury a vzhledu pleti, snížení výskytu akné a zjemnění vrásek a rozjasnění.
Jak na správné čištění olejem?
Možnosti, jak oleje v praxi při čištění pleti využít jsou dva. Prvním z nich je běžné každodenní čištění pleti ráno a večer a také odličování, které zabere pár vteřin. Druhou možností jsou pak olejové masáže, které zajistí hloubkové pročištění pleti.
Každodenní čištění a odličování
Postup:
1 — Na bio bavlněný vatový či látkový tamponek naneseme květovou vodu (hydrolát) a následně pár kapek rostlinného oleje.
2 — Touto směsí otřeme z pleti všechny hrubé nečistoty či make-up.
Můj tip: Čistíme a tampony měníme tak dlouho, dokud nám nezůstane po čištění v ruce čistý tamponek (čistý tamponek = čistá pleť).
3 — Čištění provádíme ráno i večer.
Můj tip: Při večerním čištění pleti je dobré jej provést dvoufázově, a to před koupáním a následně i po něm. Koupelí se otevřou póry a pleť uvolní další nečistoty, které je z ní dobré odstranit.
Výběr produktů:
Na každodenní čištění a odličování se mi v praxi nejvíce osvědčují jednodruhové oleje, které jsou ekonomičtější než hotové směsi a na odstranění make-upu a hrubých nečistot naprosto postačí. Jejich výhodou je také individuální zacílení díky široké nabídce jednodruhových rostlinných olejů na konkrétní typ problému na pleti. Nevýhodou pro někoho může být, že nijak výrazně nevoní.
Jednodruhový olej vybírejte dle typu pleti:
— Suchá pleť: Mandlový olej, Meruňkový olej, Makadamiový olej, Avokádový olej, Olej z para ořechů, Pupalkový olej
— Smíšená pleť: Hroznový olej, Jojobový olej, Olej z lískových jader,
— Mastná pleť: Konopný olej, Olej z lískových jader, Hroznový olej
— Citlivá pleť: Avokádový olej, Olej z černého kmínu, Brutnákový olej, Pupalkový olej, Mandlový olej, Meruňkový olej
— Zralá pleť: Makadamiový olej, Pupalkový olej, Meruňkový olej
— Aknózní pleť: Konopný olej, Jojobový olej, Hroznový olej
V případě, že máte rádi voňavější produkty sáhněte určitě po olejových čistících směsích, které jsou přímo vytvořeny a vhodné na čištění pleti.
Hydrolát neboli květovou vodu vybírejte dle typu pleti či aktuálního stavu a obtíží. Nikdy nenahrazujte vodou z kohoutku, která má zásadité pH a obsahuje chlor!
Hloubkové čištění olejovou masáží (OCM)
Postup:
1 — Pleť nejprve základně vyčistíme dle postupu výše "Každodenní čištění a odličování"
Můj tip: Provádíme ideálně po koupání a otevření pórů (lze si pomoci i květinovou pleťovou nápářkou).
2 — Naneseme dostatečně množství olejové směsi (cca 1 polévková lžíce) do dlaní a zahřejeme jej.
3 — Přivoníme a užijeme si aromaterapeutický přesah, který Vám oleje nabízí.
4 — Naneseme na celý obličej a krouživými pohyby prstů promasírujeme po dobu 10 až 15 minut.
5 — Namočíme bio bavlněnou žínku či ručníček do teplé vody a přiložíme na pár sekund na obličej. Následně setřeme veškeré přebytky oleje z obličeje.
6 — Čištění zakončujeme aplikací květové vody pro tonizaci, uzavření pórů a srovnání pH.
Výběr produktů:
Výběr správného produktu pro olejové čištění pleti je naprosto zásadní a ovlivňuje celkový efekt čištění i dalších benefitů, které může tato metoda Vaší pleti přinést.
Máte dvě možnosti. Vybrat hotový předmíchaný čistící olej či čistící balzám nebo si směs namíchat sami.
Hotový čistící olej či balzám
V případě již hotových produktů čistících olejů a balzámů se jedná o směsi viskóznějších rostlinných olejů či dokonce vosků spolu s benefitními a pěstícími oleji, extrakty a též éterickými oleji. Tyto ingredience zajistí správnou konzistenci pro delší masáž a zároveň mnoho benefitů a účinných látek, které pleti můžete během masáže dopřát. Výhodou jsou také krásné vůně, které produkty nesou díky esencím z rostlin.
— Suchá pleť: Omorfie čistící balzám Zen Purity, Oshadhi čistící lej Purity, Indívo čistící olej
— Smíšená pleť: Mylo čistící olej Botanika, Hemptouch čistící olej Hempt Blessed, Inlight čistící olej, Indívo čistící olej, Mylo oleogel Herbárium
— Mastná pleť: Inlight čistící balzám Face Cleanser, Florentine čistící balzám Ciao Bella, Mylo čistící olej Botanika, Hemptouch čistící olej Hempt Blessed
— Citlivá pleť: Inlight čistící olej, Oshadhi čistící lej Purity, Indívo čistící olej, Anela čistící olej Umyju něžně
— Zralá pleť: Omorfie čistící balzám Zen Purity, Oshadhi čistící lej Purity, Indívo čistící olej
— Aknózní pleť: Inlight čistící balzám Face Cleanser, Florentine čistící balzám Ciao Bella, Mylo čistící olej Botanika, Hemptouch čistící olej Hempt Blessed
Výroba olejové směsi na OCM
Olejovou směs si můžete i sami vytvořit. Základním olejem je ricinový olej (pro hloubkové čištění a viskozitu) a nosný olej (například jojobový, hroznový, meruňkový, mandlový) podle typu pleti. Směs pak lze obohatit ještě o benefitní vzácnější oleje typu šípkový, rybízový, opunciový apod.
Poměr pro míchání jednotlivých olejů je závislí na typu pleti:
— Pro suchou pleť platí menší poměr ricinového oleje (10-20% z celkové směsi).
— U mastnější pleti můžete ricinového oleje přidat více (30-40% z celkové směsi).
— Zbytek směsi tvoří nosný olej zvolený dle typu pleti viz seznam jednodruhových olejů v článku výše (60-90% z celkové směsi)
— Do směsi nosných olejů lze zakomponovat benefitní oleje (10-20% z celkové směsi).
Celou směs nalijte do vydezinfikovaného flakonu z tmavého skla a udržujte v chladu a temnu. Dezinfekci proveďte čistým rostlinným lihem bez denaturace či non toxic dezinfekcí.
Můj tip: Pro zvýšení stability a snížení oxidace olejů můžete přikápnout do hotové směsi vitamín E, který funguje jako antioxidant (max 5% koncentrace).
Tipy pro začátečníky:
— Vyberte správné oleje: Konzultace s odborníkem. Rádi Vám pomůžeme vybrat ideální kombinaci olejů pro váš typ pleti.
— Buďte trpěliví: Výsledky se dostaví postupně, po pravidelném používání.
— Pupínky: Pokud začínáte s olejovým čištěním či celkově s non toxic kosmetikou, pleť si na tento způsob péče může chvilku zvykat či po přechodu ze syntetické kosmetiky může proběhnout detox v podobě pupínků. Je to přirozený jev očisty pleti od zatížení konzervanty a syntetickými kosmetickými ingrediencemi.
— Začněte postupně: Čištění a odličování dle postupu "Každodenní čištění a odličování" lze aplikovat na denní bázi. Hloubkové olejové čištění masážemi doporučuji 1-2x týdně.
— Vyzkoušejte různé oleje: Každá pleť je jiná, proto neváhejte experimentovat s různými oleji, dokud nenajdete tu správnou kombinaci pro sebe.
— Nebojte se zeptat: Pokud si nejste jistí, jaký olej vybrat nebo máte nějaké otázky, neváhejte se s námi poradit.
Mýty o čištění pleti oleji
— Olej ucpává póry: Správně zvolený olej póry neucpe, naopak je vyčistí.
— Pocit mastnoty: Při správné aplikaci a setření oleje po masáží by pleť neměla být mastná a lesklá. Pokud ano zaměřte se na důkladnějším otření či omytí oleje. Lze si pomoci také tamponem s květovou vodou.
— Zhoršení akné: U některých lidí se může na začátku objevit krátkodobé zhoršení stavu. Toto však není způsobeno přímo oleji jako takovými, ale je známkou detoxikace a obvykle brzy odezní.
— Olej na mastnou pleť nepatří: Naopak! Olej na mastné pleti reguluje tvorbu mazu a snižuje jeho produkci. Při pravidelném používání se maz dostává do normy a mastnota odezní.
— Alergie: Rostlinné oleje vybíráme vždy pečlivě na základě všech informací o alergiích. Lze také provést test snášenlivosti na malém vzorku kůže, například zápěstí. Obecně alergikům doporučuji vyhnout se těm olejům a rostlinám, na které mají potravinové alergie (např. při potravinové alergii na mandle se vyhýbáme i mandlovému oleji a kontaktu s pokožkou).
Olejové čištění je nejšetrnějším čištěním pleti, který je zcela v souladu s principem fungování pokožky, jejího mikrobiomu a pH. Pokud hledáte šetrný a účinný způsob, jak se o svou pleť starat, vyzkoušejte OCM.